AFRYKA – KONTYNENT MOŻLIWOŚCI CZY ZAGROŻEŃ
Łódź 7-9 października 2021 r.
Zapis konferencji do obejrzenia na Youtube
III Międzynarodowa Konferencja Afrykańska będzie kolejną próbą analizy toczących się na tym kontynencie procesów społecznych, ekonomicznych i kulturalnych, a więc okazją do zadania istotnych dla przyszłości Afryki pytań.
Konferencja ma charakter otwarty, udział w niej jest bezpłatny, jednak organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną ilość miejsc w imprezach towarzyszących.
Osoby, które chciałyby wziąć czynny udział w konferencji, proszone są o kontakt z organizatorem i przesłanie tematu wypowiedzi, abstraktu wypowiedzi i krótkiej noty biograficznej. Dane do kontaktu: IIIkonferencjaafrykanska@interia.pl
Zaprezentowane na konferencji referaty zostaną opublikowane w tomie „Afryka – potencjał możliwości i współpracy” t. 2 (Pelplin, Bernardinum 2021). Redaktorem tomu jest ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI (UKSW), stąd jego prośba o dostosowanie się prelegentów do pewnych wymogów wydawniczych oraz o dostarczenie pełnej wersji referatów na konferencję.
Przedstawiony poniżej program konferencji jest jedynie propozycją. Trwają prace nad jego ostatecznym kształtem – wszystkie aktualizacje będą systematycznie nanoszone.
I dzień
Transmisja on-line
(Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 22G)
10.00-10.30 Otwarcie konferencji.
Wystąpienia Patronów i Partnerów oraz Organizatorów konferencji.
Prowadzący: Jarosław Guzy
- Mateusz Morawiecki, Premier RP (list do uczestników)
- Prof. dr hab. Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych
- Arkadiusz Zabłoński, Bank Gospodarstwa Krajowego
- Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
- Anna Kister, Stowarzyszenie „Pokolenie”, Fundacja „Nowe Drzewo Życia”
10.30-12.00 Biznes w Afryce: Success Story w Afryce – przykłady transakcji eksportowych. Panel pod patronatem Banku Gospodarstwa Krajowego. WIĘCEJ
Przedmowa:
- Arkadiusz Zabłoński (Dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu)
Prowadzący:
- Jarosław Guzy
Paneliści:
- Anastazja Kaczmarek (konsultant w Centrum Eksportu PAIH S.A.)
- Artur Pietrzak (dyrektor generalny Wielton Africa, Wielton S.A.)
- Jarosław Olszyński (wiceprezes zarządu FREEGO DRINK SA / współzałożyciel GREATPOL TRADE Ltd.)
- Adam Grzybowski (starszy specjalista z KUKE S.A. z doświadczeniem w realizacji transakcji w Afryce)
- Karol Rozenberg (ekspert w Departamencie Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu BGK)
12.15-13.45 Bezpieczeństwo: Konflikty, epidemie. WIĘCEJ
Prowadzący prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ).
Paneliści:
- dr Jędrzej Czerep (PISM) Czy Afryce grozi kolejny Afganistan?
- Jacek Jarosz (Redemptoris Missio, SDNS UAM) Pandemia COVID-19 wyzwaniem dla mieszkańców Afryki i osób podróżujących do strefy tropikalnej
13.45-15.00 Przerwa (lunch)
15.00-17.00 Ekonomia: Kto zarabia w Afryce. WIĘCEJ
Prowadzący:
- Jarosław Guzy
Paneliści:
- dr hab. Kamil Zajączkowski (UW) Rywalizacja Chin i UE na obszarze Afryki Subsaharyjskiej
- dr Konrad Czernichowski (UMCS) Integracja w ramach Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej
II dzień
Transmisja on-line
(Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 22G)
11.00-12.30 Biznes w Afryce: Afrykańskie wyzwania – doświadczenia polskich inwestorów i afrykańskich eksporterów. WIĘCEJ
Prowadzący: Anna Grażyna Kister.
Paneliści:
- Athman Anwar (Kenia) Afryka – potencjał możliwości i współpracy
- Jakub Makurat Rozliczenia handlowe z krajami afrykańskimi
- Paweł Paradowski (ZOA Architekci) Próba modelowego rozwiązania dla rozwoju miast w Afryce Subsaharyjskiej na przykładzie Strategii Rozbudowy Kalemie w Republice Demokratycznej Konga
- Mariusz Patey Możliwości i wyzwania dla polskich MŚP w Afryce Wschodniej
12.45-14.15 Edukacja: Modele edukacji, podstawy programowe, pozaafrykańskie inicjatywy edukacyjne. WIĘCEJ
Prowadzący: Anna Grażyna Kister.
Paneliści:
- ks. Aleksander Dung (Nigeria)
- s. Anna Miśkowiec “Nowe oblicze misji – pomoc przez wspieranie edukacji”
- o. Emmanuel Noufe (misjonarz z Burkina Fasso)
14.15-15.30 Przerwa (lunch)
15.30-17.00 Pomoc dla Afryki: Wielowymiarowość pomocy WIĘCEJ
Prowadzący: Anna Grażyna Kister
Paneliści:
- ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI (UKSW) Misje a promocja ludzka w południowym Sudanie wczoraj i dziś
- Anna Grażyna Kister Problemy pojawiające się przy organizacji pomocy dla Afryki – przy okazji realizacji projektu „Uśmiech dziecka“
III dzień
(Instytut Europejski ul. Piotrkowska 262)
10.00-12.00 POMOC DLA AFRYKI: Doświadczenie organizacji pozarządowych działających w Afryce cz. 1 i 2
Prowadzący:
- Anna Grażyna Kister
- Jarosław Guzy
Konferencji będą towarzyszyć wystawy.
Organizatorzy konferencji są pełni podziwu dla pracy duszpasterskiej i społecznej ks. Wacława Blizińskiego, który pracując w trudnych warunkach, wśród najbiedniejszych, udowodnił, że dzięki wytrwałości można osiągnąć sukces.
PANELIŚCI:
Anwar Athman (Kenia) – pośrednik w handlu między Afryką a Polską, import-eksport ziół, warzyw i owoców.
Dr Jędrzej Czerep – analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Współpracował m.in. z organizacjami międzynaroodwymi (Unia Europejska, Rada Europy), wiodącymi ośrodkami badawczymi (Royal United Services Institute) i grupami medialnymi (Al-Jazeera, The Guardian).
Dr Konrad Czernichowski (ur. 1980 we Wrocławiu) – doktor nauk ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2008), magister teologii (KUL, 2016), adiunkt na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie, profesor wizytujący w Jordan University College w Morogoro w Tanzanii, odpowiedzialny za lubelski ośrodek Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”.
Adam Grzybowski – od lat związany z KUKE, polską agencją kredytów eksportowych, aktualnie w Biurze Ubezpieczeń Strukturyzowanych Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej. Zajmuje się wspieraniem polskiego eksportu z wykorzystaniem długoterminowych rozwiązań ubezpieczeniowych z gwarancjami Skarbu Państwa, takich jak ubezpieczenie kredytu dla nabywcy, czy ubezpieczenie kredytu dostawcy, umożliwiających ekspansję polskich przedsiębiorców na zagraniczne rynki i udzielanie przez banki odpowiedniego finansowania. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył również Podyplomowe Studia Ubezpieczeń w Szkole Głównej Handlowej.
Jarosław Guzy – (Ur. 1955 r.) – ekspert i komentator w sprawach międzynarodowych, polityki bezpieczeństwa i obronności oraz energetycznej. Dwukrotnie w Ministerstwie Obrony Narodowej, latach 90. prezes Polskiego Klubu Atlantyckiego. W kolejnych latach menadżer w spółkach Skarbu Państwa oraz samorządowych, m.in. w energetyce. Od kilku lat w Polskiej Agencji Prasowej, po kierowaniu redakcją zagraniczną, redaktor-pełnomocnik Zarządu odpowiedzialny za rozwój serwisów międzynarodowych PAP.
Jacek Jarosz – członek Zespołu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent studiów z zakresu zdrowia publicznego (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), ratownictwa medycznego (Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu) oraz bezpieczeństwa narodowego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Kierownik działań pomocowych w Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Brał udział w projektach pomocowych w Madagaskarze, Zambii i Republice Środkowoafrykańskiej
Anna Grażyna Kister pisarka, współorganizatorka pomocy dla parafii i zespołu szkół w Kunkujang w Gambii.
Jakub Makurat fintechowiec i przedsiębiorca, m.in. partner firmy Popowski Advisory Sp. z o.o.
Anna Miśkowiec siostra ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi jest w Fundacji Salvatti.pl odpowiedzialna za wolontariat misyjny. Wolontariusze wspierają projekty edukacyjne w Afryce. Jest doktorem misjologii UKSW. Wygłosi referat nt. nowego oblicza misji – pomoc poprzez wspieranie edukacji.
o. Emmanuel Noufe członek Zgromadzenia Misjonarzy Afryki/ Ojców Białych (wyświęcony w 2010 r.). Przez sześć lat pracował jako misjonarz w Demokratycznej Republice Konga. Od czterech i pół roku jest we wspólnocie Ojców Białych w Lublinie.
Jarosław Olszyński Polski przedsiębiorca, który jest współwłaścicielem oraz udziałowcem kilku firm w Polsce i w Afryce, pełni czynnie wysokie funkcje w zarządach tych spółek. Założyciel kilku firm produkcyjnych i handlowych, ale jego wielka, prywatna i biznesowa fascynacja to Afryka, posiada doświadczenie związane z wprowadzaniem i wdrażaniem projektów w Afryce jak Kongo (Brazzaville), Angola (Cabinda), Nigeria czy Gwinea (Konakry).
Paweł Paradowski (ur. w 1973 r. w Warszawie) – architekt, urbanista, wspólnik w biurze ZOA ARCHITEKCI. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom 2000 r.) i University of Detroit Mercy. Działalność projektową prowadzi od 1996 r. Członek OW SARP i Rady Inwestorów w Afryce.
Najważniejsze nagrody: I miejsce w konkursie na Szpital Pediatryczny WUM w Warszawie, I miejsce w konkursie SARP na wnętrza MSZ w Warszawie.
Mariusz Patey – publicysta, przedsiębiorca, dyrektor Ośrodka Myśli im. Romana Rybarskiego. W latach 2010-2012 prowadził w Etiopii ewaluację projektów startupowych w ramach funduszu seed capital z kapitałem niemieckim dla absolwentów studiów podyplomowych MBA organizowanych przy wydziale ekonomicznym Uniwersytetu w Addis
Artur Pietrzak- absolwent wydziału mechatroniki Politechniki Warszawskiej, ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytetu Paryskiego Panthéon-Sorbonne, Uniwersytetu w Luksemburgu. Przez lata związany z ArcelorMittal, od 2017 roku dyrektor zarządzający w Wielton Africa.
Prof. Jacek Reginia-Zacharski politolog, historyk, specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych i nauk politycznych, bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego. Od 2001 r. pracownik Instytutu Nauk Politologicznych UŁ. Od 2021 r. Dyrektor Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej w MSZ.
Karol Rozenberg – ekonomista, pracuje jako ekspert w Departamencie Ekspansji Zagranicznej w Banku Gospodarstwa Krajowego. Realizując w BGK program rządowy Finansowe Wspieranie Eksportu przeprowadził pierwsze transakcje w formule wykupu wierzytelności z kontraktu eksportowego na rynek rosyjski (2015-2017), ukraiński (2019) oraz na rynki afrykańskie (2020-2021).
Absolwent studiów licencjackich i magisterskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (specjalizacje Międzynarodowe rynki finansowe i Bankowość inwestycyjna) oraz Summer School for young economists from CEE countries (Yanka Kupala State University of Grodno, Białoruś). Pełnił funkcję wiceprezesa SKN Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywał także w Citibank International, Narodowym Banku Polskim, Banku Millenium oraz Instytucie Misesa.
Ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI – misjolog-afrykanista, religioznawca. Główne zainteresowania Afryką pogłębione zostały przez pobyty badawcze, związane głównie z klasycznie pojmowaną strefą Sudanu Środkowego: Kamerun: (1991-1993; 2001; 2011; 2013); Czad (1993; 2001; 2013); Republika Środkowoafrykańska (1993; 2002; 2013); Sudan Południowy (2011); Sudan Północny (2012). Prowadził także badania terenowe na Madagaskarze (1995/1996; 2011). Owocem tych pobytów były liczne publikacje. Jarosław Różański OMI jest autorem 14 książek, redaktorem i współredaktorem 25 książek, autorem 99 artykułów naukowych, 30 popularnonaukowych oraz licznych haseł encyklopedycznych oraz recenzji naukowych. Od października 1999 r. pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Arkadiusz Zabłoński – dyrektor, Departamen Ekspansji Zagranicznej I Finansowania Handlu, Bank Gospodarstwa Krajowego, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Warszawie. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w bankowości korporacyjnej
oraz finansowaniu projektów inwestycyjnych. Zajmował się także rynkiem kapitałowym (licencja maklera papierów wartościowych) oraz nadzorem właścicielskim (były członek rad nadzorczych spółek z grupy kapitałowej PKO Bank
Polski SA). Doświadczenie bankowe zdobywał między innymi w Deutsche Bank Polska, Pekao SA oraz PKO Bank Polski. W Banku Gospodarstwa Krajowego od 2011 r. Obecnie odpowiada za rozwój bezpośredniego finansowania eksportu oraz ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw, zarówno w ramach programów rządowych, jak i działalności własnej BGK.
Dr hab. Kamil Zajączkowski – dyrektor CW UW w kadencji 2020-2024 (w latach 2016-2020 zastępca dyrektora CE UW). Zainteresowania badawcze koncentruje wokół problemów: roli i pozycji UE w świecie (zwłaszcza jej relacji z krajami Afryki Subsaharyjskiej), pomocy rozwojowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych poświęconych tej tematyce, w tym autor monografii: Misje cywilne i operacje wojskowe Unii Europejskiej w perspektywie wybranych teorii stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej, współautor monografii: Potencjał gospodarczy i możliwości rozwojowe Afryki. Polska perspektywa. Brał udział w licznych międzynarodowych projektach badawczych. Wykładał na ponad 20. uczelniach europejskich i azjatyckich, m.in. w Paryżu, w Stambule, w Indonezji czy Chinach. Jest członkiem licznych polskich towarzystw naukowych i rad naukowych zagranicznych czasopism. Komentator spraw międzynarodowych w radiu i telewizji.
Patronat Honorowy:


Organizator:

Współorganizator:
Partnerzy konferencji:


Partnerzy medialni:
TVP Łódź

II Konferencja Afrykańska
Zobacz relacje z 9 i 10 października 2020
https://www.youtube.com/watch?v=NC57fsdLURU
https://www.youtube.com/watch?v=kxMsV1GZUlo