Fundacja Nowe Drzewo Życia została założona w 2021 roku przez pisarzy i działaczy społecznych Annę Grażynę Kister i Włodzimierza Domagalskiego-Łabędzkiego, pomysłodawców i organizatorów wielu zdarzeń kulturalnych, historycznych i społecznych, których realizacja była dotąd możliwa dzięki wsparciu wielu wspaniałych ludzi i współpracy z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami i fundacjami, m.in. Stowarzyszeniem Pokolenie z Katowic, Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca, Stowarzyszeniem Wolnego Słowa oraz instytucjami, jak Instytut Pamięci Narodowej.
Fundacja Nowe Drzewo Życia ma umożliwić fundatorom, a jednocześnie Zarządowi Fundacji, kontynuację ich dotychczasowej działalności, a szczególnie tych jej wątków, które zawsze były im szczególnie bliskie:
– Organizacja konferencji, spotkań i akcji informacyjnych oraz dokumentacyjnych dotyczących historii najnowszej. Zarówno działalności polskiego podziemia niepodległościowego w czasie okupacji niemieckiej i po 1944/1945, jak i działalności opozycji antykomunistycznej do 1990 r., a także losów kultury polskiej i jej twórców w okresie PRL.
– Organizacja konferencji, spotkań i akcji informacyjnych oraz dokumentacyjnych dotyczących Afryki, a także organizacja pomocy kierowanej do różnych miejsc na tym kontynencie.
Zainteresowanie historią najnowszą jest nie tylko konsekwencją ukończonych przez założycieli fundacji studiów, ale wynika również z własnych doświadczeń fundatorów, którzy w okresie PRL podjęli działalność antyreżimową.
Zainteresowanie Afryką i jej problemami jest konsekwencją wycieczki do Afryki Subsaharyjskiej, gdzie na każdym kroku można obserwować nie tylko egzotyczne widoki, ale również zjawiska trudne do zinterpretowania w sytuacji braku rzetelnej wiedzy. Niestety, lektura „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza okazuje się w tym przypadku zupełnie nieprzydatna. Właśnie wtedy założyciele fundacji po raz pierwszy postawili sobie pytanie: jak jest naprawdę? I przyczynili się do zorganizowania I Konferencji Afrykańskiej, gdzie zaproszono autorytety prezentujące własny punkt widzenia na Afrykę. Potem odbyły się kolejne konferencje, na których ciągle poszukuje się odpowiedzi na to zasadnicze pytanie.