Wasyl Stus (1938-1985) 

Najnowsze wiadomości

Żółwińskie Spotkania Literackie część druga. W dniu 11 września 2023 r. o godzinie 17.00 w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone ukraińskiemu poecie Wasylowi Stusowi.
Wystapią:
Bogumiła Berdychowska, która będzie mówić o życiu i twórczości Wasyla Stusa, Roman Browko, który zaprezentuje swój film „Niepokorny”, opowiadający historię życia poety, fragmenty twórczości zaprezentuje Wojciech Bartoszek.
Spotkanie poprowadzi Włodzimierz Domagalski-Łabędzki.
Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Warszawa ul. Marszałkowska 7

O Wasylu Stuse

Żółwińskie Spotkania Literackie część druga. W dniu 11 października 2023 r. o godzinie 17.00 w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone ukraińskiemu poecie Wasylowi Stusowi. Wystapią: Bogumiła Berdychowska, która będzie mówić o życiu i twórczości Wasyla Stusa, Roman Browko, który zaprezentuje swój film "Niepokorny", opowiadający historię życia poety, fragmenty twórczości zaprezentuje Wojciech Bartoszek. Spotkanie poprowadzi Włodzimierz Domagalski-Łabędzki. Stowarzyszenie Wolnego Słowa Warszawa ul. Marszałkowska 7

Poeta, tłumacz, krytyk i publicysta. Jeden z najbardziej aktywnych przedstawicieli kulturowego ruchu narodowego lat 60. Ukończył studia na Wydziale Historyczno-Filologicznym Instytutu Pedagogicznego. Jako literat debiutował w 1959 r. W 1963 r. został asystentem w Instytucie Literatury im. Szewczenki Akademii Nauk USRR. W 1965 r. usunięty z pracy za udział w publicznym proteście przeciw represjom politycznym. Po kolejnych publikacjach i deklaracjach politycznych uwięziony w latach 1972-1979 5 lat łagru i 3 lata zesłania). Wrócił do Kijowa i w 1980 r. został powtórnie został aresztowany i skazany na 10 lat więzienia i 5 lat zesłania. Zmarł w łagrze w niewyjaśnionych okolicznościach.

Poniżej znajduje się zwiastun filmu, który będzie prezentowany w serwisie YouTube.

https://youtu.be/VbIJAB_8JJA?si=ADxwyTea0d6S3r7-

Admin

Admin

Scroll to Top