africaborait

Spuścizna Stefana Szolca – Rogozińskiego

26 października 2023 r. w Warszawie Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia ul. Marszałkowska 21/25 18.00: Powitanie gości. Włodzimierz Domagalski-Łabędzki (Fundacja Nowe Drzewo Życia) 18.10 – 19.30:  Dariusz Skonieczko (afrykanista) Wprowadzenie Andrzej Morstin (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) Afryka – szanse i wyzwania z perspektywy dyplomacji dr Paweł Oziębło Plantacja Santa Maria Stefana Szolca-Rogozińskiego na wyspie Fernando Poo. …

Spuścizna Stefana Szolca – Rogozińskiego Read More »

Zachodni kolonializm i jego współczesne konsekwencje, w kontekście dokonań Stefana Szolc-Rogozińskiego

Konferencja w formie hybrydowej odbedzie w się dniu 24.01.2023 r.w godzinach od 9.45 do 14.30.w Łodzi w sali Iji de Lazari-Pawłowskiej (Biblioteka Humanistyczna UŁ ul. Lindleya 3/5) 9.45: Powitanie gości i prelegentów 10.00 – 11.00:  Prof. John Mugubi(Kenyatta Univesity) – Język suahili jako medium łączące społeczności Afryki Wschodniej(wybrane analizy filmowe) Prof. Robert Piętek(Uniwersytet w Siedlcach) …

Zachodni kolonializm i jego współczesne konsekwencje, w kontekście dokonań Stefana Szolc-Rogozińskiego Read More »

Pogrzeb Stefana Szolca-Rogozińskiego

On October 10, 2023, the funeral of the Polish traveler Stefan Szolc-Rogoziński took place in his homeland, the city of Kalisz.   Posty na Facebooku Szolc-Rogozińskiego DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA REZERWA OGÓLNA BUDŻETU PAŃSTWA Sprowadzenie do kraju szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego – ekshumacja, powtórny pogrzeb, upamiętnienie Dofinansowanie: 483 000 zł Całkowita wartość: 483 000 zł …

Pogrzeb Stefana Szolca-Rogozińskiego Read More »

Powrót do ojczyzny

W dniu 4 października 2023 roku polski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński został zabrany do swojej ojczyzny, miasta Kalisz. DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA REZERWA OGÓLNA BUDŻETU PAŃSTWA Sprowadzenie do kraju szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego – ekshumacja, powtórny pogrzeb, upamiętnienieDofinansowanie: 483 000 złCałkowita wartość: 483 000 złdata podpisania umowy: wrzesień 2023 r.Projekt obejmował sprowadzenie do Polski i pochowanie …

Powrót do ojczyzny Read More »

microphone, active, to speak-704255.jpg

V Konferencja Afrykańska

Szanowni Państwo, drodzy goście i miłośnicy kultury afrykańskiej oraz współpracy międzynarodowej! Mamy przyjemność zaprosić Was na V Konferencję Afrykańską, która odbędzie się w dynamicznym mieście Łodzi, Polska, od 5 do 7 października 2023 roku.

Powrót do ojczyzny

Stefan Szolc-Rogoziński wraz z Klemensem Tomczekiem i Klemensem Janikowskim był autorem pierwszej polskiej wyprawy do Afryki, gdzie w 1882 roku założył polskąkolonię. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. W 1896 r. zginął tragicznie wypadku ulicznym w Paryżu. Podróżnik został pochowany na cmentarzu Bagneux w stolicy Francji. W ostatnich dziesięcioleciach grobem nikt się nie zajmował, …

Powrót do ojczyzny Read More »

Wasyl Stus (1938-1985) 

Żółwińskie Spotkania Literackie część druga. W dniu 11 września 2023 r. o godzinie 17.00 w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone ukraińskiemu poecie Wasylowi Stusowi.Wystapią:Bogumiła Berdychowska, która będzie mówić o życiu i twórczości Wasyla Stusa, Roman Browko, który zaprezentuje swój film „Niepokorny”, opowiadający historię życia poety, fragmenty twórczości zaprezentuje Wojciech Bartoszek.Spotkanie poprowadzi …

Wasyl Stus (1938-1985)  Read More »

Kunkujang

Kunkujang to wieś w Gambii, gdzie znaleźli schronienie uchodźcy z Gwinei-Bissau. Trafić do obcego, muzułmańskiego kraju, gdzie ich różnorodność religijna podkreślała różnorodność wyznawanej religii – mieszkańcy tej portugalskiej kolonii byli katolikami.

Kościół gambijski zapewnił im opiekę duchową misjonarza z Irlandii, ks. Jackie Sharpe z Zakonu Ducha Świętego, pod opieką Niepokalanego Serca Maryi, czyli duchową. To on przekształcił obóz dla uchodźców w wioskę, wyposażoną we wszelką infrastrukturę potrzebną do życia, wszystko dzięki wsparciu wiernych z Irlandii. Kunkujang kontynuowało rozwijanie się aż do początku nowego wieku, gdy ks. Sharpe przeszedł na emeryturę.

W 2018 roku parafię w Kunkujang przejęli Salezjanie. Znaleźli wioskę w bardzo zaniedbanym stanie. Wszystkie budynki wymagały renowacji – czasami tylko odmalowania, ale najczęściej znacznie większych prac, takich jak wymiana dachu. Afrykański klimat znacznie przyspiesza procesy degradacji. Ponadto wieś została zbudowana według europejskich wzorców, ale tych z lat 60. i 70. Była potrzebna modernizacja, na przykład bieżąca woda i toalety w przedszkolu.

Salezjanie wzięli się do pracy. Dzięki licznych darczyńcom, w tym Polakom, którzy ofiarowali swoje wsparcie i czas jako wolontariusze, odmienili oblicze wioski. Krok po kroku, budynek po budynku, odbudowali i zmodernizowali wszystko, a nawet przygotowali plany nowych inwestycji. Wśród darczyńców znalazła się nawet Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dakarze, która sfinansowała klasę komputerową w Senior School.

Salezjanie odbudowali jeszcze jedną rzecz: więzi społeczne w tym środowisku. Mieszkańcy Kunkujang i okolic biorą udział we wszystkich inicjatywach, pracują jako wolontariusze lub dokładają się w miarę swoich możliwości. Jeden z nich, wypowiadając się po półmaratonie zorganizowanym na początku 2022 roku, w którym uczestniczyli biegacze z całej Gambii, podziękował Salezjanom za ich obecność i za zmianę ich życia, ponieważ wcześniej nic się nie działo w Kunkujang.

Księża coraz lepiej poznają społeczność, w której muszą pracować, i stawiają sobie nowe cele, na realizację których potrzebują wsparcia.

Scroll to Top