Druga podróż do Kunkujang

Drodzy przyjaciele, dzięki wam, Włodek i ja po raz drugi udaliśmy się z „kroplą” do Kunkujang w Gambii. Tym razem zabraliśmy prawie 1000 euro, mieszanych z dolarami, oraz wiele rzeczy materialnych, głównie przedmiotów edukacyjnych i różnych artykułów kuchennych Salezjańskich. Wśród przedmiotów dydaktycznych znalazły się nawet książki w języku angielskim, filmy w języku angielskim (w tym także religijne, podarowane przez właściciela wydawnictwa Rafael), drewniane klocki i wiele gier. Zabraliśmy również jedzenie na Boże Narodzenie i Nowy Rok, typowo europejskie, a nawet polskie.

Wszystkim smakowało, było bardzo smaczne, nawet w przypadku duchownego Juliusa z Togo, ustaliliśmy, że musi mieć polskie korzenie, ponieważ z zapałem kosztował każde danie, włącznie z śledziem.

Na miejscu zastaliśmy zmiany, które były nie do wyobrażenia. Senny, zaniedbany wioskę, gdzie dzieci bawiły się na ulicy, przekształciła się w tętniącą życiem wioskę, gdzie dzieci jeżdżą samochodami księży. Czasem udają się nad ocean, uczą się pływać, a codziennie mają zajęcia grupowe w oratorium, gdzie mogą odrabiać lekcje przy świetle i siedząc przy stołach, a nie na kolanach. Raz w tygodniu organizowane jest „kino”, a także dyskoteki. Z pieniędzy, które przynieśliśmy, Piotr kupił drukarkę i skaner, które uzupełniły salę komputerową z komputerami, na które zebrali pieniądze Salezjanie we Wrocławiu. Resztę pieniędzy księża przeznaczyli na tzw. bieżące potrzeby, np. na naprawę przeciekającego dachu w przedszkolu.

Now we will look for a solution for the entire health care system. I am sure that you all already know that we tried to get a plane that could transport the necessary things to the school, such as computers, picture boards, brochures, as well as help in solving and ordering Salesian articles – not only from Kunkujang, because during our last stay we made contact with three Salesian schools from Senegal (two from Dakar and the surrounding area and one from Tambacounda) and the Sisters Presents. In addition, you can support the emerging Catholic university in The Gambia. I hope that this project will also be successful.

Greetings

Anna Kister with Włodek Domagalski

Popularny wpisy

Scroll to Top